אלמייהו גטהון

שם האב: פלנטי ברודי
שם האם: אמנש גטהון
שנת לידה: 1939
מקום לידה: גונדנה, במחוז קווארה
אזור מגורים באתיופיה: קווארה
עיסוק מרכזי באתיופיה: עורך דין
שפת הראיון: אמהרית

אלמייהו גטהון, חקלאות, עורך דין, שליט המחוז, לימודים, בית ספר, מגשר, עבדים, תפילות, תנ"ך, חוזה, סכסוך, מסים, פלשמורה, היסטוריה, געז, אמהרית, אדמה, נוצרים, גזענות, משרד התעשייה והמסחר, זהב, ירושה, דינים וחוקים, משרדים ממשלתיים, פלשה, איטלקים, דרג, הקיסר היילה סלאסי, איידו, גונדנה, קווארה, טקוסה, ירושלים, נהר הירדן, צ'ילגה, אדיס-אבבה,

תקציר העדות:

אלמייהו מתאר את עץ משפחתו, את כפרו ואת ההיסטוריה המקומית. אביו של אלמייהו היה איטלקי וכיהן כשליט מחוז קווארה. כיהודי הוא התוודע לקהילה היהודית וביקש מסבו של אלמייהו שישדך לו את בתו, הזוג התחתן ואלמייהו נולד. כשהיה בן שנה, הצבא האתיופי – בעזרת כוחות בריטים – כבש מחדש את הארץ מידי האיטלקים. אביו נאלץ לחזור לאיטליה, והשאיר ממון רב למשפחתו.

אלמייהו גדל אצל סבו, מושל צ'ילגה, בטקוסה. אלמייהו מונה את דרגות שליטי המחוז ומסביר את ההיררכיה של השלטון המחוזי. בשל עושרה של המשפחה והעובדים הרבים שהיו לסבו, אלמייהו לא נדרש לעבוד בחקלאות או בכל עבודה אחרת, וזמנו יועד רק ללימודים. דודו לימוד אותו בביתו קרוא וכתוב, קרא עמו בתנ"ך ובסיפורים על ירושלים. אלמייהו מקריא תפילות בגעז ובאמהרית מתוך ספר התנ"ך של סבו. הוא מספר כי לעיתים היו מתקלחים במים מנהר הירדן, אותם הזמינו מנזירים נוצרים שביקרו בישראל.

בצהריים בתום לימודיו, אלמייהו היה מתלווה לסבו, שכיהן כשופט וכמגשר, ומסייע לו בעבודתו. הוא תמלל את הפרוטוקולים של פגישות הגישור וכתב את החוזה שעיגן את ההסכמות בין הצדדים. אלמייהו מספר בפירוט על סכסוכים שונים ופתרונם.

אלמייהו מסביר את ההיסטוריה, העקרונות והחוקים הקשורים בחלוקת האדמות החקלאיות, ואת חוזי החכירה ומסי האדמה שהונהגו תחת שלטונו של הקיסר היילה סלאסי. כשמפלגת הדרג תפסה את השלטון – עקרונות חלוקת האדמה שונו, וכך היהודים זכו בבעלות על האדמה. סבו של אלמייהו התנצר על מנת לקבל אדמה, ולכן משפחתו הפכה ל"פלשמורה". הוא מספר על מקור המילה פלשמורה מגעז לאמהרית, על השימוש בה כמילת גנאי ועל היחס הגזעני שהופנה כלפיהם מצד היהודים והנוצרים באתיופיה. כמו כן הוא מספר כיצד שמרה משפחתו בסתר על יהדותה.

אלמייהו למד באדיס אבבה עריכת הדין, והוא מספר על הלימודים והחיים בעיר. לאחר לימודיו חזר לקווארה, התחתן, וזמן קצר לאחר לידת בכורו נפטרה אשתו. הוא מונה כסגן במועצה המקומית ומשם קודם להיות ראש המועצה. במקביל המשיך לעסוק בגישור. באותו הזמן התרחשה ההפיכה ומפלגת הדרג תפסה את השלטון. אלמייהו, שהיה מבוקש על ידי השלטון החדש, נמלט לאדיס אבבה ועבד במשך שנתיים במשרד עורכי דין.

לאחר התמחותו הועסק כעורך דין על ידי משרד התעשייה והמסחר, תאגיד הזהב ומשרד הפנים. אלמייהו נותן דוגמאות ומקריא מפרוטוקולים של תביעות שניהל. לאחר 8 שנים יצא לדרכו העצמאית כעורך דין ומגשר, והיה מעורב בתביעות רבות בנושאי עבודה, ירושה וסכסוכים בין בני זוג.

כאשר ההפיכה נגד מפלגת הדרג התרחשה עלה אלמייהו עם משפחתו מאדיס-אבבה לישראל.

אלמייהו גטהון