הרעיון לשמר את סיפורי החיים של עדת ביתא ישראל באתיופיה נולד בהשראתו של ארכיון הסרטים של סטיבן ספילברג, אשר משמר את סיפוריהם של ניצולי שואה. הזמן דחק, שכן ב-2015, מרבית העולים היו כבר מבוגרים יחסית. מטרת הפרויקט היא לשמר את סיפורי החיים של בני הקהילה היהודית באתיופיה ובאריתריאה של היום, כדי ליצור תמונה קולקטיבית המתארת את חיי היומיום שלהם ואת חוויותיהם, לפני שסיפוריהם ייעלמו בתהום הנשייה. מחד, הפרויקט מיועד לצאצאיהם, שאולי לא שאלו מעולם ואולי יתהו פעם על שורשיהם כאשר יהיה מאוחר מדי. מנגד, הוא מיועד גם לכל מי שרוצה להבין מקרוב את אחינו, להתפעל מאורח החיים המיוחד שלהם ומהקשיים שסבלו כיהודים, וכך, במידת האפשר, לקדם הבנה ופתיחות רבה יותר. 

כפר יהודי, אתיופיה. צילום:רונן לוי.
כפר יהודי, אתיופיה. צילום:רונן לוי.
טחינת גרגירים, כפר וולקה אתיופיה. 1984 צלם:דורון בכר. מרכז אוסטר בית התפוצות

במסגרת הפרויקט ניסו המפיקים להציג פסיפס של סיפורים תוך התייחסות למאפיינים שונים של האוכלוסייה. נבחרו מרואיינים מאזורים שונים באתיופיה ובאריתריאה, גברים ונשים, בעלי מקצועות שונים. המפיקים בחרו כ-250 מועמדים, יצרו איתם קשר, בחנו את מידת הנכונות שלהם להתראיין ואת מידת ההתאמה שלהם לפרויקט וקבעו מועד לצילומים. מאה מועמדים הגיעו ל"קו הגמר". אנו מבקשים להודות לכל מי שסייע לנו לפנות למועמדים, משימה שלעתים לא הייתה פשוטה. ברגע שהמועמדים הבינו את מטרת הפרויקט, הם התלהבו ושמחו לחלוק איתנו את סיפוריהם ואת זכרונותיהם.

 

הראיונות נערכו באמהרית ובתיגרינית כדי לאפשר למרואיינים לדבר בשפת אמם, ואנו הוספנו לסרטים כתוביות בעברית. נשמח לסיוע נוסף בתרגום הסרטים לאנגלית.

המפיקים מזמינים חוקרים ואנשים אחרים המתעניינים בנושא לעשות שימוש בחומרים הזמינים באתר זה. אנא הגישו בקשה דרך עמוד "צור קשר", והסבירו את אופן השימוש המבוקש בחומרים.

הכנת אינג'רה, כפר וולקה אתיופיה. 1984 צלם:דורון בכר. מרכז אוסטר בית התפוצות​
הכנת אינג'רה, כפר וולקה אתיופיה. 1984 צלם:דורון בכר. מרכז אוסטר בית התפוצות